post

اهمیت پرداختن به موضوع خوردگی در صنایع نفت و گاز

خوردگی یکی از مواردی است که اثر خود را در مراحل طراحی ، ساخت و تولید و بهره وری نمایان می‌سازد. با توجه به این که خوردگی یک فرآیند خودبخودی است سالیانه خسارتهای ناشی از خوردگی موجب صرف هزینه های گزافی در سراسر جهان میگردد. برای شناخت بهتر خوردگی و اهمیت آن می بایستبه آسیب‌شناسی صنعت پرداخت، زیرا یکی از مهمترین عواملی که مشکل زا در جهترشد صنایع است، عدم درک عمیق پیرامون خوردگی است. در حالی که در برخی صنایع و حتی در زندگی روزمره نیز از پدیده خوردگی جهت رفع برخی از مشکلات استفاده می گردد. برای نمونه شستشوی واحدهای صنعتی با استفاده از محلولهای شیمیایی خورنده جهت زدودن لایه ها، رسوبها و اکسیدها که اصطلاحا به آن “اسیدشویی” می گویند یکی از موارد کاربرد مواد خورنده در صنعت میباشد. خوردگی پدیده ای است که در اکثر محیط ها اتفاق میافتد، از این رو هیچ صنعتی نمی تواند از هزینه های خوردگی در امان باشد. خسارات ناشی از خوردگی، فقط محدود به از بین رفتن فلزات نمی شود، بلکه می تواند در زمینه های متعددی زیان بار باشد مانند نشت یا از بین رفتن محصولات با ارزش، آلوده شدن محصولات، تعطیل شدن کارخانه، امکان لطمه دیدن محیط زیست، خسارات جانی در اثر حوادث در کارخانه ها، شکستن ناگهانی پل ها و غیره. بنابراین آشنایی با اصول خوردگی و روش های کاهش آن، اهمیت زیادی در کنترل این پدیده دارد.

مطالعات انجام شده نشان داده‌ اند که خوردگی سازه‌ها تاثیر بسزایی بر اقتصاد کشورها دارد. این هزینه‌ها در قسمت هاییمانند صنایع نفت و گاز، سازه‌های زیربنایی، سازه های دریایی، حمل و نقل، تولیدات و صنایع نظامی نمایان می‌شوند. برای مثال, مسالهٔ خوردگی در کانادا در فاصله زمانی سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۶، ۱۰ بار موجب نشتی خطوط لوله و ۱۲ بار منجر به انفجار شد که این اهمیت توجه به موضوع خوردگی را تا حدی آشکار می‌سازد.

post

دانلود نرم افزار کاربردی Intetech.Electronic.Corrosion.Engineer.v5.3.0

نرم افزار ECE یک نرم افزار تجزیه و تحلیل نرخ خوردگی است که در آن روش هایی جهت تخمین کمی نرخ خوردگی و انتخاب مواد تعبیه شده است. این نرم افزار علی الخصوص در صنایع تولید نفت و گاز و پتروشیمی کابرد فراوان دارد و امکان پردازش اطلاعات خوردگی در این صنایع فراهم آمده است. در قلب این نرم افزار یک مدل جدید و بهبود یافته برای تجزیه و تحلیل خوردگی و انتخاب مواد بر اساس داده های آزمایشگاهی و مطالعات موردی درباره ی لوله های انتقال انرژی قرار داده شده است.

در ورژن جدید این نرم افزار روش نصب آن بهبود یافته است که به روز رسانی آن را ساده تر و سریع تر نموده است. همچنین قسمت فایل کمکی ارتقا داده است و بنابراین نرم افزار از ورژن های پیشین کاربردی تر گردیده است.

استفاده از این نرم افزار به مهندسین و دانشجویان رشته ی خوردگی که با صنایع نفت و گاز در ارتباط اند پیشنهاد می گردد. این نرم افزار را می توانید از لینک زیر دانلود فرمایید.

ممکن است در پرداخت آنلاین با خطا مواجه شوید. چنانچه امکان پرداخت آنلاین فراهم نشد می توانید با ارسال پیام به شماره 09132050479 برای خرید این مطلب اقدام نمایید.

تذکر: هرگونه انتشار این مطلب در فضای مجازی غیر مجاز بوده پیگرد قانونی دارد.

دانشجویان و فارغ التحصیلان محترم رشته خوردگی و حفاظت از مواد و همچنین کسانی که پایان نامه، پاورپوینت، جزوه، کتاب، ترجمه ی مقاله یا هر مطلب قابل فروش دیگر مرتبط با موضوع خوردگی دارند می توانند جهت فروش فایل های خود از قسمت ارتباط با ما با مدیریت وبسایت تخصصی خوردگیتماس حاصل فرمایند.

post

آخرین ورژن کتاب چهار جلدی هندبوک خوردگی شریر

هندبوک ها مجموعه ای جامع از صفر تا صد مباحث مربوط به یک موضوع خاص می باشند. این کتاب ها همانگونه که از اسمشان هویداست یکی از مهمترین و اصلی ترین ملزومات هر رشته هستند که مهندسان موفق همواره برای رسیدن به پاسخ پرسش های خود به اینگونه کتب مراجعه می نمایند.

در این پست کتاب هندبوک ۴ جلدی خوردگی معروف به هندبوک Shreir ویرایش چهارم (سال ۲۰۱۰) به اشتراک گذاشته شده است. لازم به ذکر است که ویرایش اول این هندبوک نوشته دکتر Lionel Shreir در سال ۱۹۶۳ منتشر شد که همپای فونتنا یکی‌ از رفرنس‌های اصلی‌ دانشگاهی در رشته ی خوردگی بود.
خوشبختانه در سال ۲۰۱۰ تیمی از اساتید برجسته دانشگاه منچستر شامل پرفسور Bob Cottis, پرفسور Scantlebury و پروفسور Stuart Lyon  ضمن یک بازنگری کلی‌ بر روی هندبوک فوق، اطلاعات جدید و فوق العاده کاربردی و مفیدی را به آن اضافه کردند بطوریکه از ۲ جلد به ۴ جلد رسید. در حال حاضر این کتاب رفرنس شماره ۱ در دانشگاه‌های بریتانیا است و علاوه بر دانشگاه های بریتانیا در بسیاری از دانشگاه های برتر دیگر نقاط جهان نیز تدریس می گردد.

این کتاب یکی از ملزومات یک مهندس خوردگی است و تقریبا هیچ سوالی در زمینه ی خوردگی در آن بدون پاسخ باقی نمی ماند.

تذکر: هرگونه انتشار این مطلب در فضای مجازی غیر مجاز بوده پیگرد قانونی دارد.

دانشجویان و فارغ التحصیلان محترم رشته خوردگی و حفاظت از مواد و همچنین کسانی که پایان نامه، پاورپوینت، جزوه، کتاب، ترجمه ی مقاله یا هر مطلب قابل فروش دیگر مرتبط با موضوع خوردگی دارند می توانند جهت فروش فایل های خود از قسمت ارتباط با ما با مدیریت وبسایت تخصصی خوردگیتماس حاصل فرمایند.

post

امپدانس الکتروشیمیایی چیست؟

تاریخچه
مفهوم امپدانس توسط Heaviside در سالهای 1880 و 1887 میلادی بیان شد.وی با استفاده از “ریاضی کاربردی”، روشی برای حل معادلات دیفرانسیل با تبدیل آنها به معادلات جبری متداول و توصیف جریان مدار ها شامل مقاومتها ،خازنها و سلف ها را ارائه کرد و عبارات “امپدانس”(impedance)،”مقاومت خازنی”(Admittance) و “مقاومت القایی “(reactance)را ابداع نمود.روش Heaviside برای حل معادلات دیفرانسیل بسیار دشوار بود .
Warburg مفهوم امپدانس را در سیستم های الکتروشیمیایی مورد استفاده قرار داد. وی در سال 1899 ، یک مقاله تئوری را ارائه کرد که ارتباط امپدانس برای فرآیند نفوذ(diffusion) را بیان می نمود و هنوز هم به نام او نامگذاری شده است.

Read More